Sifonik Sistem Nedir ?

Geberit Pluvia Sifonik Sistem

Konvansiyonel çatı drenaj sistemlerinde boruların eğimli olması gerekir. Bu eğimi sağlamak için düşeyde daha fazla alana ihtiyaç duyulur.

Fakat Geberit Pluvia Sifonik Sistem sayesinde montaj sırasında boruların herhangi bir eğime ihtiyacı yoktur. Bu sayede tavan alanları daha verimli kullanılır. 

Konvansiyonel drenaj sistemleri çok fazla süzgeç, büyük çapta iniş borusu ve altyapı boruları için karmaşık ve fazla maliyetli bir tesisat ağı gerektirir. 

Geberit Pluvia Sifonik Sistem ise daha az sayıda çatı süzgeçi ile çalışır. Daha küçük boru çapı daha az sayıda iniş borusu ve yağmur suyu şebeke hatlarına daha az giriş gerektirir. Bu özellikler mimari tasarımlar için esneklik sunar, tasarruf sağlar ve çalışma süresini kısaltır.


Geberit Pluvia Sifonik Sistemi negatif basınç prensibine ve yüksek drenaj kapasiteli süzgeçler ile yoğun yağmur altında hızla biriken yağmur suları küçük boru çapları ile negatif basınç elde edilerek kesintiye uğramadan hızla drenaj olur. Yüksek akış hızı aynı zamanda sistemin kendini temizlemesini sağlar. Bu sayede temizlik ve bakım maliyetleri azalır.


Geberit Pluvia Sifonik Sistemi hemen hemen her çatı için uygundur ve birçok avantaj sunar. Buna büyük ölçekli binalar ve çatılar söz konusu olduğunda sağlanan mimari özgürlükte dahildir.

Geberit Pluvia Sifonik Sistem hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz proje destek hizmetinden yararlanabilir ve planlama ve uygulama sürecinde herzaman uzman ekibimiz ile bir telefon kadar uzağınızdayız.

Geberit Pluvia Sifonik Sistemi Nasıl Hesaplanır?

Geberit Pluvia Sifonik Sistem hesaplanmasında kullanılan yağış oranını (m2'ye Düşen Yağmur Miktarı lt/s) belirlemek için, meteorolojiden elde edilen ''standart zamanlarda gözlenen en büyük yağış değerleri'' raporu kullanılır. Bu rapora göre tasarımda, son 50 yıl içinde 10 dakikalık periyot boyunca görülen en büyük yağış değeri olan “Pik Yağmur Seviyesi" baz alınır. Çatı konstrüksiyonuna, kaplamasına, eğimine ve tipine bağlı olarak, kullanılan katsayı az da olsa bir değişiklik gösterebilir. Her bölgenin yağış oranı farklı olacağından, aynı ölçülerdeki binalarda farklı boru çapları ile farklı drenaj sistemi tasarımlarının yapılması mümkündür.

Sistemin hesaplanmasında Geberit firmasının kendi programı olan, sifonik sistem hesaplaması için özel olarak geliştirdiği Geberit ProPlanner programı büyük önem taşımaktadır. Program; projenin ölçülendirilmesi, düşen yağmur miktarı, çatı yüzeyinin büyüklüğü, çatının yapısı ve hattın döşenmesi gibi etkenleri hesaba katarak, boru hattının tüm bölümlerinin eşit şekilde boşalacağı optimum çözümü hesaplar. Çözüm sonucunda program; izometrik çizimleri, hidrolik hesaplarını, bağlantı elemanları da dahil olmak üzere materyal listelerini ve maliyet hesaplarını da sunarak, projeyi ihaleye gönderilmeye hazır bir teklif paketi haline getirir. Uygulaması yapılmış projeler herhangi bir arıza durumunda Geberit merkez ofis tarafından yıllarca saklanıp muhafaza edilmektedir.

Sifonik Sistem Çatı Drenaj Sistemi Ürünleri